Vaa­ral­li­set isla­mis­tit on sul­jet­ta­va tur­va­säi­löön

Perus­suo­ma­lai­nen Nuo­ri­so vaa­tii, että tur­val­li­suusu­hak­si tun­nis­te­tut isla­mis­tit on sul­jet­ta­va tur­va­säi­löön, jot­ta nämä eivät kyke­ni­si toteut­ta­maan ter­ro­ri-isku­ja. Nykyi­sin Suo­mes­sa voi sodan aika­na ottaa maan tur­val­li­suu­del­le vaa­ral­li­se­na pidet­tä­vä hen­ki­lö tur­va­säi­löön, mut­ta lain­sää­dän­töä on uudis­tet­ta­va niin, että sama on mah­dol­lis­ta myös rau­han aika­na, mikä­li hen­ki­lö on ilmei­sek­si vaa­rak­si ylei­sel­le tur­val­li­suu­del­le. Isla­mi­lai­nen ter­ro­ris­mi ei aiheu­ta Suo­mes­sa sota­ti­laa, mut­ta on kui­ten­kin mer­kit­tä­vä ris­ki suo­ma­lais­ten tur­val­li­suu­del­le. Tur­va­säi­lön ei vält­tä­mät­tä tar­vit­si­si tar­koit­taa vaa­ral­li­sen hen­ki­lön sul­ke­mis­ta van­ki­laan, vaan hen­ki­lön liik­ku­mis­ta voi­si val­voa esi­mer­kik­si nilk­ka­pan­nal­la.

”Isla­mis­ti­nen ideo­lo­gia on osoit­tau­tu­nut yhteen­so­pi­mat­to­mak­si mui­den ihmis­ten tur­val­li­suu­den kans­sa. Uhkaan on vält­tä­mä­tön­tä rea­goi­da, kos­ka val­tion tär­kein teh­tä­vä on tur­va­ta kan­sa­lais­ten­sa hyvin­voin­ti.”, muis­tut­taa PS-Nuo­ri­son puheen­joh­ta­ja Elias Rosengrén.

Tar­ve tur­va­säi­löä kos­ke­van lain­sää­dän­nön päi­vit­tä­mi­sel­le on ilmei­nen, kun Sak­sas­sa tur­val­li­suusu­hak­si tun­nus­tet­tu isla­mis­ti sai olla vapaa­na yhteis­kun­nas­sa, vaik­ka oli esi­mer­kik­si yrit­tä­nyt liit­tyä ter­ro­ris­ti­jär­jes­tö Isik­sen jäse­nek­si. Myö­hem­min kysei­nen hen­ki­lö teki ter­ro­ri-iskun pri­de-kul­ku­ee­seen, jos­sa yksi ihmi­nen kuo­li ja usei­ta louk­kaan­tui. Emme voi hyväk­syä, että yhteis­kun­nas­sam­me liik­kuu vapaa­na ihmi­siä, jot­ka ovat vaa­rak­si jokai­sel­le vas­taan­tu­li­jal­le.

”Jos on tie­dos­sa, että hen­ki­lö kan­nat­taa ter­ro­ris­mia, niin onko mei­dän pak­ko odot­taa ter­ro­ri-iskun tapah­tu­van, ennen kuin voim­me sul­kea hen­ki­lön van­ki­laan, jos­sa hän ei enää ole hen­gen­vaa­ral­li­nen muil­le ihmi­sil­le?kysyy PS-Nuo­ri­son hal­li­tuk­sen jäsen Vee­ti Kyl­lö­nen.