Mie­li­pi­de­kir­joi­tus: Teboil suo­ma­lai­so­mis­tuk­seen!

Oli jo aika­kin, että Venä­jään koh­dis­tu­vat pakot­teet osui­si­vat myös Lukoi­liin. Kui­ten­kin Lukoi­lin koh­dis­tu­vat pakot­teet vai­kut­ta­vat Teboi­liin, sil­lä Nes­te on lopet­ta­nut polt­toai­ne­toi­mi­tuk­set eikä yri­tyk­set voi pian mak­saa Teboi­lil­le ilman, että jou­tu­vat itse pakot­tei­den koh­teek­si. 

Teboi­lil­la on yksi Suo­men laa­jim­mis­ta jake­lu­ver­kois­ta – tavan­omai­ses­sa polt­toai­ne­ja­ke­lus­sa kol­man­nek­si laa­jin ja ras­kaas­sa lii­ken­tees­sä toi­sek­si laa­jin. Pakot­tei­den aiheut­ta­man Teboi­lin alas­ajon myö­tä huol­toa­se­mien ver­kos­to uhkaa kaven­tua Suo­mes­sa, mikä tulee syr­jäi­sil­lä alueil­la pit­kit­tä­mään väli­mat­ko­ja ase­mien välil­lä ja han­ka­loit­ta­maan pai­kal­lis­ten arkea. 

Teboil on jään­ne ajal­ta, jol­loin Suo­mi oli poliit­ti­ses­ti täy­sin Neu­vos­to­lii­ton ja sitä seu­ran­neen Venä­jän ottees­sa. Yhtiö perus­tet­tiin vuon­na 1934 Trus­ti­va­paa Ben­sii­ni Ab:na, joka myy­tiin 1948 Neu­vos­to­lii­ton val­tio­nyh­tiöl­le, joka oli saa­nut jo Suo­mes­ta sak­sa­lai­sil­ta taka­va­ri­koi­dun Suo­men Pet­roo­li Oy:n, joka vas­ta­si öljy­tuot­tei­den maa­han­tuon­nis­ta.

On Suo­men etu, että huol­to­var­muu­den kan­nal­ta kes­kei­nen infra­struk­tuu­ri otet­tai­siin takai­sin suo­ma­lai­so­mis­tuk­seen sen sijaan, että sen anne­taan kuih­tua pois. Oli uusi omis­ta­ja Nes­te tai muu suo­ma­lai­nen taho, näin myös tur­vat­tai­siin huol­toa­se­mien jat­ko, jol­loin suo­ma­lai­set eivät kär­si­si Venä­jään koh­dis­tu­vis­ta pakot­teis­ta.

Lau­ri Lai­ti­nen,
PS-Nuo­ri­son puheen­joh­ta­ja